Monday, 1 October 2012

Newest Caribbean Bishop installed on the french island of Guadaloupe

Monsignor Jean-Yves Riocreux bishop of the diocese of Pointose in France was installed as the new Bishop of Basseterre-Pointe a Pierre (Guadeloupe) on Sunday 30th September 2012.

Jean-Yves Riocreux was born on February 24, 1946. He was ordained priest on 1974, at Marlhes for the Diocese of Noumea. He was the liaison of the French bishops with more that 100 French speaking parishes overseas including in the US.

This installation means all territories in the Antilles Bishops’ Conference now have resident bishops with the exception of Montego Bay, which is currently under Episcopal Administration of Bishop Tiedemann of Mandeville.

Bishop Jean-Yves Riocreux succeeds Bishop Ernest Cabo, who retired a few years ago.

Here is a timeline of the Good Bishop and his history:
24 Feb 1946 - Born Marlhes
31 Mar 1974 - Ordained Deacon Deacon of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)
22 Jun 1974 - Ordained Priest Priest of Nouméa, New Caledonia, Pacific (Oceania)
5 May 2003 - Appointed Bishop of Pontoise, France
29 Jun 2003 - Ordained Bishop Bishop of Pontoise, France
15 Jun 2012 - Appointed Bishop of Basse-Terre (et Pointe-à-Pitre), Guadeloupe, Antilles
30 Sep 2012 - Installed Bishop of Basse-Terre (et Pointe-à-Pitre), Guadeloupe, Antilles

No comments:

Post a Comment